Plik do pobrania-
Procedury bezpieczeństwa
ZARZĄDZENIE NR 16/2019/2020
DYREKTORA
z dnia 27.08.2020 roku
w sprawie aktualizacji wprowadzonej procedury bezpieczeństwa
ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19
w okresie zagrożenia epidemicznego
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 433 z późniejszymi zmianami)
- wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.
Zarządza się, co następuje:
W związku z rozpoczęciem zajęć w szkole od 1.09.2020 r., na okres sytuacji epidemicznej, zaktualizowane zostały procedury bezpieczeństwa w celu ograniczenia rozpowszechniania się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemicznego.
Traci moc Zarządzenie nr 12/2019/2020 z dnia 19.05.2020 roku.
Procedura stanowi:
- załącznik nr 1 zaktualizowane wytyczne ogólne /zasady bezpieczeństwa jakie zostały wprowadzone w szkole/.
- Załącznik nr 2 – wytyczne dla rodziców/opiekunów.
- Załącznik nr 3 – wytyczne dla pracowników.
- Załącznik nr 4 – wytyczne dla uczniów.
- Załącznik nr 5 – instrukcja postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania ucznia, dziecka pracownika.
- Załącznik nr 6 – zasady postępowania podczas korzystania z szatni.
- Załącznik nr 7 – zasady postępowania podczas korzystania z zajęć wychowania fizycznego.
- Załącznik nr 8- regulamin świetlicy i zasady bezpieczeństwa w czasie reżimu sanitarnego.
- Załącznik nr 9 – zasady postępowania podczas korzystania ze stołówki/ z cateringu.
- Załącznik nr 10– oświadczenie rodzica /opiekuna prawnego.
- Zobowiązuje się pracowników do przestrzegania wytycznych zgodnie z procedurą bezpieczeństwa wraz z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę zdrowotną, zarówno dzieci, uczniów, jak również dotyczącą samych pracowników.
- Z procedurą należy zapoznać pracowników a także rodziców, opiekunów prawnych. Odebrane oświadczenie, stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik nr 1
do procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemicznego
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
ograniczająca rozpowszechnianie się wirusa COVID-19
Z powodu zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piławie Dolnej z dniem 1.09.2020 roku zostały zaktualizowane następujące zasady:
- Przy wejściu do szkoły zostały umieszczone numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych zostały wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk wywieszono instrukcje prawidłowego dezynfekowania rąk.
- Do szkoły/przedszkola może uczęszczać uczeń, dziecko bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie, dzieci mogą być przyprowadzani do szkoły/przedszkola i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Uczeń wchodzący na teren szkoły powinien dokonać przy wejściu do szkoły dezynfekcji rąk.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci z przedszkola i klas I,II,III mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły pierwszy korytarz/szatnia zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: bezwzględna osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Zakazuje się rodzicom/opiekunom samowolnego przemieszczania się po szkole. W celu załatwienia spraw np. dostarczenia informacji, dokumentacji i innych, osoby chcące wejść do budynku korzystają z wideo domofonu przy wejściu głównym do szkoły lub wejściu bocznym od strony parkingu. Wideo domofon obsługiwany jest przez pracownika sekretariatu lub inną osobę wyznaczoną przez dyrektora szkoły.
- Osoba, która wejdzie na teren szkoły ma obowiązek zdezynfekowania rąk płynem dezynfekcyjnym, umieszczonym w korytarzu w holu /obok każdego wejścia/ oraz bezwzględny obowiązek osłony ust i nosa.
- Zaleca się, by wszyscy pracownicy przemieszczający się po szkole używali indywidualnych środków ochrony osobistej – osłonę na usta i nos.
- Wprowadza się obowiązek:
- utrzymania odległości przynajmniej 2 metrów pomiędzy uczniami i pracownikami, a opiekunowie przedszkola powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
- ograniczenia korzystania z przestrzeni wspólnych, np. poprzez wprowadzenie różnych godzin pracy, rotacji pracowników, przerw.
- monitoringu codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników
- na bieżąco dezynfekowania toalet.
- Przeprowadzając dezynfekcję przestrzegane są zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji, ze szczególnym przestrzeganiem czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie, dzieci nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Zasady korzystania z szatni, świetlicy, sali gimnastycznej, stołówki, biblioteki zostały określone w regulaminach do niniejszej procedury.
- Przeorganizowano pracę szkoły polegającą na:
- uczniom zostały przydzielone klasy według harmonogramu
- zmianie godzin przerw dla kl. I-III
- udostępnieniu sali gimnastycznej jako dodatkowej przestrzeni podczas przerw międzylekcyjnych przy niesprzyjającej pogodzie
- Z klas zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
- Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane po skończonych zajęciach dokładnie są czyszczone lub dezynfekowane.
- Poinformowano uczniów, dzieci o obowiązku:
- Posiadania własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, dziecka w tornistrze lub we własnej szafce (jeśli jest w jej posiadaniu)
- nie wymieniania się przyborami szkolnymi między sobą.
- Nakazano wietrzenie sal co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel ma obowiązek organizowania przerwy dla swojej klasy/grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Uczniowie, dzieci mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany. Jeżeli nie będzie takiej możliwości to zostanie zabezpieczony przed jego używaniem.
- Zobowiązano nauczycieli do ograniczenia aktywności sprzyjających bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami, dziećmi.
- Szkoła/przedszkole zapewnia taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów/dzieci (różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
- W celu uniknięcia organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, pracownik wyznaczony np. dyżurujący nauczyciel, sprzątaczka koordynuje zasadami korzystania przez grupę z:
- szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy oraz zasady bezpieczeństwa zostały określone w regulaminie do niniejszej procedury.
- Nauczycieli i innych pracowników szkoły zobowiązano do zachowywania dystansu społecznego między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszącego min. 1,5 m.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej mają obowiązek ograniczenia kontaktów z uczniami, dziećmi oraz nauczycielami.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów, dzieci do/ze szkoły/przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów, dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Zostały zapewnione sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia, dzieci (wychowawcy klas i sekretariat posiada spisy telefonów).
- Szkoła/przedszkole wyposażona jest w termometr bezdotykowy, który jest dezynfekowany po jego użyciu w danej grupie. W przypadku użycia innego termometru niż termometr bezdotykowy należy go zdezynfekować po każdym użyciu.
- W przypadku kiedy szkoła/ przedszkole znajdzie się w żółtej lub czerwonej strefie będzie dokonywany pomiar temperatury każdej osoby wschodzącej na teren szkoły/przedszkola.
- Zostały odebrane zgody od rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia, dziecka jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły/dziecka z przedszkola.
- W przypadku podejrzenia zachorowania wyznaczone zostało pomieszczenie IZOLATKA wyposażone w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
Załącznik nr 2
do procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemicznego
Drogi rodzicu, zadbaj o to, by dziecko było dobrze przygotowane
do powrotu do szkoły/przedszkola
- Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w i szkole/przedszkolu, przekaż dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- Pamiętaj! Przyprowadź do szkoły/przedszkola dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
Objawy koronawirusa u dziecka:
- kaszel
- katar
- biegunka,
- a także przekrwienie błony śluzowej nosa i bóle głowy.
- Stosuj się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do szkoły/przedszkola.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły/przedszkola zmierz mu temperaturę.
- Po wejściu na teren szkoły/przedszkola zdezynfekuj ręce i załóż maseczkę ochronną.
Opiekunowie odprowadzający dzieci z przedszkola i klas I, II i III mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (pierwszy korytarz/szatnia) zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: bezwzględna osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Dodatkowo:
Ważne!
- Nie posyłaj do szkoły/przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- Wyjaśnij dziecku, aby nie zabierało do szkoły/przedszkola zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.
Pamiętaj!
- Nie możesz samowolnie odprowadzać dziecka do klasy.
- Uczniowi może być zmierzona temperatura, w przypadku prawidłowej (poniżej 370C) może uczęszczać na zajęcia.
- W pomieszczeniu odbioru rodzic lub opiekun prawny może przebywać tylko pojedynczo. Następna osoba, która przyprowadza dziecko musi zachować bezpieczny odstęp co najmniej 2 metry.
- Odbiór dziecka przez rodzica odbywa się w przestrzeni wspólnej szkoły (pierwszy korytarz/szatnia).
Załącznik nr 3
do procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemicznego
Nauczycielu, to Ty masz bezpośredni kontakt z uczniami/ dziećmi. Przestrzegaj wytycznych:
- Pamiętaj o samoobserwacji i pomiarze temperatury ciała. W przypadku podwyższonej temperatury (powyżej 37,50C) pozostań w domu i skorzystaj z teleporady medycznej.
- Na ile jest to możliwe, wyjaśnij dzieciom, jakie zasady w szkole obowiązują i dlaczego zostały wprowadzone. Przekazuj komunikat w formie pozytywnej, aby wytworzyć w słuchaczach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, a nie lęku.
- Nie ograniczaj wyjść na świeże powietrze na terenie szkoły (np. boisko, plac zabaw).
- Usuń z klasy, sali, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystujesz przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) powinieneś je systematycznie dezynfekować.
- Zrezygnuj z mycia zębów przez dzieci w szkole/przedszkolu.
- Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko musisz je umyć i zdezynfekować.
- Wietrz salę, w której organizujesz zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Dezynfekuj, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w klasach i w pomieszczeniach spożywania posiłków.
- Zwracaj uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, bądź sam myj dzieciom ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- Zorganizuj pokaz właściwego mycia rąk. Przypominaj i dawaj przykład. Możesz uatrakcyjnić mycie rąk poprzez historyjki obrazkowe (obejmujące kolejne etapy mycia rąk) czy zabawy paluszkowe, śpiewanie w trakcie mycia.
- Unikaj organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
- W przypadku gdy mogłeś narazić się na zakażenie COVID–19poza szkołą musisz zgłosić taki fakt do pracodawcy.
- W przypadku podejrzenia zachorowania dziecka zawiadom o tym dyrektora, a następnie odprowadź je do izolatki, w której będzie można odizolować dziecko od innych osób. Zostań z dzieckiem do przyjazdu rodzica.
Załącznik nr 4
do procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemicznego
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ
PODCZAS PRZEBYWANIA W SZKOLE
UCZNIU!!!
- Nie wchodź na teren szkoły, jeżeli TY lub osoba, z którą mieszkasz, jest na kwarantannie.
- Pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk po wejściu do szkoły/przedszkola.
- Zachowaj co najmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe.
- Używaj tylko własnych podręczników, przyborów do pisania i innych pomocy, np. linijki, cyrkla.
- Dbaj o higienę! Myj ręce wodą z mydłem. Przestrzegaj zasad mycia i dezynfekcji rąk.
- Zakrywaj usta zgięciem łokcia kiedy kichasz lub kaszlesz.
- Jeśli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela.
- Po wyjściu ze szkoły idź bezpośrednio do domu.
Załącznik nr 5
do procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemicznego
INSTRUKCJA
- W przypadku podejrzenia zachorowania ucznia:
- Uczeń, dziecko z niepokojącymi objawami nie powinien przychodzić do szkoły/przedszkola rodzic powinien pozostawić dziecko w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
- Nauczyciel odizolowuje ucznia w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych do czasu wezwania specjalistycznych służb w izolatce wyposażonej w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący, w której będzie można poczekać do przyjazdu specjalistycznych służb.
- Nauczyciel zawiadamia dyrektora, rodzica lub opiekuna prawnego.
- Dyrektor powiadamia specjalistyczne służby, tj. stację sanitarno-epidemiologiczną, służbę medyczną /pogotowie ratunkowe informując o podejrzeniu.
- Dyrektor zawiadamia organ prowadzący.
- Oczekuje się na decyzje organów, co do dalszego funkcjonowania szkoły.
- W przypadku podejrzenia zachorowania pracownika:
- w przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy.
- Pracownika należy odizolować do czasu wezwania specjalistycznych służb w izolatce wyposażonej w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący, w której będzie można poczekać do przyjazdu specjalistycznych służb.
- Powiadamia się specjalistyczne służby, tj. stację sanitarno-epidemiologiczną, służbę medyczną /pogotowie ratunkowe informując o podejrzeniu.
- Zawiadamia się organ prowadzący.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywała pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Oczekuje się na decyzje organu prowadzącego, co do dalszego funkcjonowania szkoły.
Załącznik nr 6
do procedury bezpieczeństwa w związku z uruchomieniem
pracy szkoły w okresie zagrożenia epidemicznego
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
PODCZAS KORZYSTANIA Z SZATNI
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz ograniczenia liczby kontaktów na terenie szatni wprowadza się, do odwołania, następujące zasady postępowania:
- Do szkoły może uczęszczać uczeń, dziecko bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie, dzieci mogą być przyprowadzani do szkoły/przedszkola i z niej/niego odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Uczeń/opiekun wchodzący na teren szkoły/przedszkola powinien dokonać przy wejściu do szkoły dezynfekcji rąk.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci z przedszkola i klas I, II i III mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (pierwszy korytarz/szatnia) zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: bezwzględna osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Pozostali uczniowie sami udają się do szatni pamiętając o dystansie społecznym co najmniej 1,5 metra.
Załącznik nr 7
do procedury bezpieczeństwa w związku z uruchomieniem
pracy szkoły od 1.09. br. w okresie zagrożenia epidemicznego
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
PODCZAS ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz ograniczenia liczby kontaktów na terenie sali gimnastycznej wprowadza się, do odwołania, następujące zasady postępowania:
- Każda osoba wchodząca na salę gimnastyczną powinna zdezynfekować ręce.
- W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego powinny być tak zorganizowane przez nauczycieli, aby umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na sali gimnastycznej, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczyć gromadzenie się uczniów.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do sali należy bezzwłocznie je zdezynfekować), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (szatnie) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W czasie sprzyjających warunków atmosferycznych zaleca się organizowanie przez nauczycieli częstego korzystania z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
REGULAMIN SALI GIMNASTYCZNEJ
I ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
NA LEKCJACH WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz ograniczenia liczby kontaktów na terenie sali gimnastycznej wprowadza się, do odwołania, następujące zasady postępowania:
UCZNIU !!!
- Pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk przed wejściem na salę gimnastyczną.
- Zachowaj co najmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe.
- Dbaj o higienę! Zakrywaj usta zgięciem łokcia kiedy kichasz lub kaszlesz.
- Jeśli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela.
- Po wyjściu z sali udaj się natychmiast do szatni.
NAUCZYCIELU !!!
- Pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk przed wejściem na salę gimnastyczną.
- W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego zorganizuj w taki sposób, aby umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na sali gimnastycznej aby ograniczyć gromadzenie się uczniów.
- Pamiętaj, aby zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe.
- Przestrzegaj, aby w sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga była umyta detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (szatnie) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W czasie sprzyjających warunków atmosferycznych organizuj jak najczęstsze zajęcia na boisku szkolnym lub pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, pamiętaj o ograniczeniu ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Dbaj o higienę! Zakrywaj usta zgięciem łokcia kiedy kichasz lub kaszlesz.
- Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, należy natychmiast powiadomić dyrektora szkoły.
- Jeśli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym dyrektora szkoły.
- Dyrektor szkoły podejmuję decyzję o odizolowaniu takiej osoby w odrębnym pomieszczeniu (izolatce) i wdraża procedury w przypadku podejrzenia koronawirusa.
Załącznik nr 8
do procedury bezpieczeństwa w związku z uruchomieniem
pracy szkoły od 1.09. br. w okresie zagrożenia epidemicznego
REGULAMIN ŚWIETLICY
I ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz ograniczenia liczby kontaktów na terenie świetlicy wprowadza się, do odwołania, następujące zasady postępowania:
UCZNIU !!!
- Pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk przed wejściem na świetlicę.
- Zachowaj co najmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe.
- Dbaj o higienę! Zakrywaj usta zgięciem łokcia kiedy kichasz lub kaszlesz.
- Jeśli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela.
- Masz obowiązek regularnego mycia rąk wodą z mydłem szczególnie po przyjściu do szkoły, świetlicy, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Po wyjściu ze świetlicy udaj się natychmiast do domu.
NAUCZYCIELU !!!
- Pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk przed wejściem na świetlicę.
- W miarę możliwości zajęcia świetlicowe zorganizuj w taki sposób, aby umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na świetlicy, aby ograniczyć gromadzenie się uczniów.
- Pamiętaj, aby zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe.
- Przestrzegaj, aby używany sprzęt sportowy był umyty detergentem lub zdezynfekowany po każdym dniu zajęć.
- Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- W czasie sprzyjających warunków atmosferycznych organizuj jak najczęstsze wyjścia na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Podczas realizacji zajęć, w których nie można zachować dystansu, pamiętaj o ograniczeniu ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Pamiętaj, że uczeń ma obowiązek regularnego mycia rąk wodą z mydłem szczególnie po przyjściu do szkoły, świetlicy, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Dbaj o higienę! Zakrywaj usta zgięciem łokcia kiedy kichasz lub kaszlesz.
- Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, należy natychmiast powiadomić dyrektora szkoły.
- Jeśli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym dyrektora szkoły.
- Dyrektor szkoły podejmuję decyzję o odizolowaniu takiej osoby w odrębnym pomieszczeniu (izolatce) i wdraża procedury w przypadku podejrzenia koronawirusa.
Załącznik nr 9
do procedury bezpieczeństwa w związku z uruchomieniem
pracy szkoły od 1.09. br. w okresie zagrożenia epidemicznego
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
PODCZAS KORZYSTANIA Z CATERINGU
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz ograniczenia liczby kontaktów na terenie stołówki wprowadza się, do odwołania, następujące zasady postępowania:
- Każda osoba wchodząca na stołówkę powinna zdezynfekować ręce.
- Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- Wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości – spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
- W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Od dostawców cateringu wymaga się dostarczenie do szkoły pojemników i sztućców jednorazowych.
- Zużyte sztućce, pojemniki, pozostałości jedzenia odbierane są przez dostawców cateringu.
- Dostawca cateringu ma obowiązek wejść na teren szkoły po zdezynfekowaniu rąk z zakrytą twarzą maseczką.
- Zostały usunięte dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej a wydawanie posiłków odbywa się bezpośrednio przez obsługę. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną / obsługę stołówki.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (przed /po przyjściu na świetlicę należy bezzwłocznie je zdezynfekować), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Należy wietrzyć pomieszczenie co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie wydawania posiłków.
REGULAMIN
I ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
KORZYSTANIA ZE STOŁÓWKI
W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO
Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz ograniczenia liczby kontaktów na terenie stołówki wprowadza się, do odwołania, następujące zasady postępowania:
UCZNIU !!!
- Pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk przed wejściem na stołówkę.
- Zachowaj co najmniej 1,5-metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe.
- Dbaj o higienę! Zakrywaj usta zgięciem łokcia kiedy kichasz lub kaszlesz.
- Jeśli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela.
- Po wejściu na stołówkę zajmij wyznaczone wolne miejsce. Pracownik z obsługi poda ci posiłek.
- Pamiętaj o zachowaniu dystansu społecznego co najmniej 1,5 metra do 2 metrów odległości od kolegi/koleżanki.
- Po zjedzeniu odnieś talerz na miejsce do tego przeznaczone. Pamiętaj o zachowaniu odległości od innych osób.
Załącznik nr 10
do procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemicznego
OŚWIADCZENIE
(rodzica/opiekuna prawnego)
Ja, niżej podpisana/-y oświadczam, iż przyjmuję do wiadomości, że w celu ograniczenia rozpowszechniania się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemiologicznego w związku z umożliwieniem uruchomienia od 01.09.2020 r. zajęć opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznych na okres sytuacji epidemicznej w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych zostanie zrobiony pomiar temperatury ciała mojego dziecka…………………………… (imię i nazwisko ucznia/dziecka) a jeżeli zaistnieje taka konieczność – gdy szkoła/przedszkole znajdzie się w czerwonej lub żółtej strefie pomiar będzie wykonywany codziennie.
Piława Dolna., dn. ……………………. …………………………………………..
(data) (czytelny podpis osoby składającej oświadczenie)
OŚWIADCZENIE
(pracownika)
Ja, niżej podpisana/-y oświadczam, iż zostałam/-em zapoznana/-y w zakresie wprowadzenia zarządzenia Dyrektora w zakresie: wdrożenia procedury bezpieczeństwa ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa covid-19 w okresie zagrożenia epidemiologicznego w związku z umożliwieniem zajęć w szkole z dniem 1 września 2020 r..
Jednocześnie zobowiązuję się do jej przestrzegania.
Piława Dolna, ………………….………. …………………………………………..
(data) (czytelny podpis osoby składającej oświadczenie)